Počasie & Radar
Úvodná stránka / Správy o počasí

Správy o počasí –⁠ Sledujte počasie naživo

14:00
23. septembra 2023

Jesenná rovnodennosť
Nastáva astronomická jeseň

prV sobotu 23. septembra o 8:51 nastala jesenná rovnodennosť. Slnko sa vtedy nachádza v rovine zemského rovníka, ktorý prekračuje na svojej ceste na juh, smerom k obratníku Kozorožca.

Pre severnú pologuľu tento dátum znamená začiatok astronomickej jesene, pre južnú pologuľu začiatok astronomickej jari.

Teoreticky sú deň a noc na celej planéte rovnako dlhé, ale v praxi kvôli lomu slnečných lúčov v zemskej atmosfére trvá deň stále približne 12 hodín a 10 minút, takže skutočná rovnodennosť nastáva o niekoľko dní neskôr.

Ak by ste v tento deň stáli na poludnie na rovníku, Slnko by bolo nad hlavou, takže slnečné lúče by na vás dopadali pod uhlom 90 stupňov a nevytvárali by v podstate žiadny tieň.

sDeň sa teraz bude skracovať ďalšie tri mesiace, až do zimného slnovratu v decembri (21.12.). Potom sa situácia opäť obráti.

Slnko bude teraz pokračovať vo svojej zdanlivej ceste na juh až do zimného slnovratu, keď jeho lúče budú na pravé poludnie dopadať na obratník Kozorožca. Na obratníku Raka sa Slnko opäť "otočí" a potom bude putovať na sever cez rovník až do letného slnovratu, keď podobným spôsobom dorazí na obratník Raka.

Pri našej jesennej rovnodennosti dopadajú slnečné lúče pod maximálnym uhlom 40 stupňov, čo je o 23 stupňov menej ako pri letnom slnovrate a o 23 stupňov viac ako pri zimnom slnovrate. Číslo 23 nie je náhodné, pretože práve na približne 23. rovnobežke severnej a južnej zemepisnej šírky sa nachádzajú oba vrcholy (obratníky).

Mária Škundová - Lúčky (okr. Michalovce) 1134.jpgAstronomická jeseň 2023 začal na západe a strede Slovenska naozaj ukážkovo jesenne - s oblakmi, dažďom, vetrom a nízkymi teplotami. - © Mária Škundová - Lúčky (okr. Michalovce)

V tomto ročnom období sa nám najrýchlejšie skracuje deň. Počas jesennej rovnodennosti je však v porovnaní s jarnou rovnodennosťou výrazne teplejšie počasie. Je to spôsobené tepelnou zotrvačnosťou, keď zemský povrch a moria a oceány zostávajú silne ohriate z letného obdobia. Z teplotného hľadiska tak posledná dekáda septembra zodpovedá približne polovici mája, keď sú slnečné lúče oveľa silnejšie.

Práve okolo jesennej rovnodennosti je typický nástup tzv. babieho leta. Príde tento rok babie leto? Sledujte s nami počasie i výhľady v našej aplikácii.

Ján Krempaský
Pošlite nám vaše fotky/videá
4:00
23. septembra 2023

Sobotná predpoveď
Slovensko znova rozdelené na 2 svety

velky rozdiel teplot 23.9..jpgSobota bude dňom s výraznými teplotnými rozdielmi i rozdielmi v počasí medzi východom a západom, pričom tento rozdiel bude viditeľný naprieč celou Európou. Pekne to ukazuje náš teplotný radar.

Začína nám posledný čisto septembrový víkend, ktorý do charakteru tohtoročného slnečného a teplého septembra nebude absolútne zapadať.

Počas nocí a rána sa na našom území vyskytnú zväčša izolované prehánky či slabé búrky. Okolo poludnia sa už od juhozápadu bude na naše územie nasúvať výrazné a rozsiahle pole trvalého dažďa. To bude zásobovať dažďom postupne celé Slovensko. Najvýraznejší dážď sa však čaká po zotmení a počas noci zo soboty na nedeľu 24.9.

Slnečnejšie počasie teda čakajte iba na krajnom východe a juhovýchode. Výlety do prírody si tento víkend pre istotu určite neplánujte. Nebude to stáť za to. Maximálne teploty dosiahnu iba od 15 °C na západe po 26 – 27 °C na východe, kde front dorazí najneskôr.

Animácia prechodu pásma silného dažďa podľa nášho meteoradaru cez územie Slovenska počas oboch víkendových dní.

Je tak vysoká pravdepodobnosť, že medzi chladným západom a teplejším východom budeme pozorovať jednak výrazné teplotné rozdiely, ale i rozdiely v počasí (slnečnejšie vs. zamračené s dažďom). Budeme radi za akúkoľvek informáciu či foto.

Predpoveď na celý tento upršaný a maximálne neprajný víkend nájdete v našej víkendovej predpovedi nižšie:

Tento víkend čistá jeseňČítať ďalej

Meniny má Zdenka. Význam mena je „tu slávny“ či „oslavujúci prácu“.

Ján Krempaský
14:00
22. septembra 2023

Tornádo v Nemecku
Cca 15 striech vážne poškodených

Große Schäden gibt es nach dem Tornado in Nusbaum in der Südeifel.Im Ort in der Südeifel wurden etwa 15 Dächer abgedeckt. Große Schäden gibt es vor allem an diesem Gebäude.Der Tornado hat den Ort Nussbaum am Donnerstagnachmittag gegen 15:45 Uhr getroffen. Zahlreiche Bäume wurden förmlich "abgedreht", wie es typisch bei einem Tornado ist. An dieser Straße hat es gleich mehrere Bäume getroffen. Selbst ein Straßenschild wurde komplett herausgerissen und auf eine Wiese geschleudert.
1/7
Rozsiahle škody po tornáde v meste Nusbaum. - © Florian Blaes via WetterMelder Deutschland

Ex-hurikán LEE priniesol vo štvrtok (21.9.) popoludní do západnej polovice Nemecka silný dážď a búrky. V oblasti Eifel sa dokonca vyskytlo tornádo.

Tornádo poškodilo asi 15 striech v obci Nusbaum-Freilingen v okrese Eifel neďaleko luxemburských hraníc. Dvaja ľudia boli ľahko zranení. Fotografie zo sociálnych médií ukazujú, ako sa tornádo vo štvrtok popoludní okolo 16.00 h dotýkalo strirch a zanechalo za sebou veľké škody.

V ďalšej obci Eifelovskej oblasti, Hüttingen-Lahr, došlo v dôsledku silných dažďov k zosuvu pôdy. Celkovo sa v regióne zaplnilo veľa pivníc vodou a popadali stromy. Niektoré cesty boli kvôli popadaným stromom uzavreté. V akcii boli hasiči a Červený kríž.

Das WetterRadar zeigt die kräftigen Schauer und Gewitter, welche den potenziellen Tornado am Donnerstagnachmittag hervorgebracht haben. Meteoradar zobrazuje búrku, ktorá spôsobila tornádo vo štvrtok popoludní okolo 16:00. Červený špendlík označuje obec Nusbaum, kde vyskytli jeho najvýraznejšie prejavy.

Približne 40 až 60 tornád v Nemecku

V Nemecku sa každoročne vyskytne približne 40 až 60 tornád. Ich počet však z roka na rok výrazne kolíše a mnoho podozrivých prípadov zostáva otvorených. Väčšina tornád má silu 0 až 2 na Fujitovej stupnici, takže ide skôr o slabšie tornáda. V minulosti sa však vyskytli aj silnejšie tornáda.

Presný vznik tornáda je zložitý a zatiaľ nebol úplne vysvetlený. Aby sa vôbec mohlo vytvoriť, musí vietor s výškou rásť a zároveň meniť smer. Takéto podmienky sa zvyčajne vyskytujú pri silných búrkach, tzv. supercelách.

Tento silný dážď a ochladenie dorazí počas víkendu aj ku nám, avšak búrky sa vyskytnú iba výnimočne a rozhodne nie v takej sile ako v Nemecku. Nepriamo nás tak zasiahnu zvyšky hurikánu Lee.

Vedeli ste, že?

Tornáda môžu vyčíňať takmer kdekoľvek na Zemi, avšak najviac ich zúri na stredozápade USA. Rýchlosť vetra viac ako 500 km/h v nich nie je výnimočná.
Ján Krempaský
4:00
22. septembra 2023

Víkendová predpoveď
Výdatný dážď a výrazné ochladenie

teaser 3D vikend z 22.9.23Čaká nás síce krátke, no o to intenzívnejšie zhoršenie počasia s výdatným dažďom i nízkymi teplotami. Navyše, ako na potvoru, všetko to vyjde práve na víkend.

Ide víkend a to značí iba jednu vec – počasie sa výrazne pokazí, aj keď nie na dlho. Deje sa tak po dlhom období vydarených víkendov.

Počas predposledného septembrového piatku čakáme ešte prevažne príjemné počasie, aké poznáme z väčšiny dní tohto týždňa. Bude prevažne malá oblačnosť až polooblačno s teplotami od 22 °C na severe do 28 °C na juhovýchode. V priebehu dňa sa však môžu vyskytnúť predfrontálne prehánky, najmä na strede a východe.

V podvečerných hodinách už od západu bude pribúdať oblačnosť súvisiaca so studeným frontom, ktorý prinesie povestné zlé počasie počas víkendových dní. Noc z piatku na sobotu 23.9. tak môže byť (zrejme ako posledná tohto roku) mimoriadne teplá, pri ideálnych podmienkach a v exponovaných lokalitách aj tropická (teplota počas nej neklesne pod 20 °C).

Abnormálne teplá noc z 18. na 19.9.2023Dozvedieť sa viac
silny vietor 24.9.Silný vietor bude už od piatku prvou predzvesťou blížiacej sa výraznej zmeny. Najsilnejšie - až silou prudkého až búrlivého vetra - by malo fúkať v nedeľu tak, ako ukazuje náš veterný radar.

Výrazný dážď i výrazné ochladenie

Kým počas noci pôjde na našom území zväčša o izolované prehánky či búrky, tak od raňajších hodín sa už od juhozápadu bude na naše územie nasúvať výrazné a rozsiahle pole trvalého dažďa. To bude zásobovať dažďom celé Slovensko dažďom po celý deň. Bez dažďa bude iba dopoludnie, aj to iba na východe.

Slnko teda čakajte iba veľmi ojedinele a výlety do prírody si tento víkend určite neplánujte. Nebude to stáť za to. Teploty budú iba od 15 °C na západe po 24 – 25 °C na východe, kde front dorazí najneskôr.

velky rozdiel teplot 23.9..jpgSobota bude dňom s výraznými teplotnými rozdielmi medzi východom a západom, pričom tento rozdiel bude viditeľný naprieč celou Európou. Pekne to ukazuje náš teplotný radar.

Nedeľa bude nielen posledným dňom víkendu, ale aj tradičného víkendového zhoršenia počasia. Na východe a strede bude ešte doznievať výdatný dážď, ktorý bude najintenzívnejší práve po polnoci a v nedeľu dopoludnia. Západ už bude dažďom polievaný menej často.

V nedeľu však veľmi výrazne poklesnú max. denné teploty, a to iba na úroveň cca 13 – 15 °C na severe až po 17 – 20 °C na juhu. V porovnaní s uplynulými dňami bude chladno. Platí, že v prípade dlhšieho výskytu dažďa budú maximálne teploty v danej lokalite dokonca nižšie ako tie predpovedané.

CI kumaltivny uhrn do 24.9.Lokálne môže podľa dažďového radaru za celý víkend spolu spadnúť 30 až 50 mm (l/m2) dažďa. Smerom na juh na Balkáne spadne dažďa ešte viac, až do 100 mm.

Zhoršenie počasia však bude iba prechodné a hneď po víkende sa počasie znova výrazne zlepší a teploty vystrelia hore – niekde až na rekordnú úroveň. Viac v našom aktuálnom výhľade:

Aktuálny výhľad počasia (z 21.9.2023)Dozvedieť sa viac
Ján Krempaský
14:00
21. septembra 2023

Prenasledovanie slnka
Začína sa sezóna sťahovavých žeriavov

Kraniche rasten auf einem Feld bei Lietzow (Landkreis Vorpommern-Ruegen).© ilustračné foto

Aj keď nás v najbližších dňoch čakajú ešte miestami veľmi teplé dni, jeseň za rohom už čaká na svoj veľkolepý nástup. To, že od severozápadu už čoskoro príde na scénu, prezrádzajú prvé skupinky žeriavov, ktoré boli videné na severe a severovýchode Nemecka.

Podľa Nemeckej únie na ochranu prírody a biodiverzity (NABU) možno prvé veľké skupiny žeriavov už pozorovať na pobreží Baltského mora. Od októbra sa migračná aktivita zrýchľuje a trvá - v závislosti od počasia - až do novembra alebo decembra. Žeriavy sa postupne sťahujú do svojich zimovísk v južnej Európe, pričom cez Slovensko prechádzajú približne v prvej polovici októbra.

Lastovičky dávajú zbohom ešte skôr

Medzi prvými sťahovavými vtákmi, ktoré sa obrátili chrbtom k strednej Európe, sú lastovičky. Majstri letci sa vydávajú na cestu na juh už v auguste. Ich zimoviská sa nachádzajú v Afrike, najmä južne od rovníka.

lastovicka© ilustračné foto

Vedeli ste, že?

Lastovička sa nielen elegantne vznáša vo vzduchu, ale je aj veľmi vytrvalá - dokáže lietať až desať mesiacov bez jediného pristátia. Dokonca aj jej kŕmenie prebieha za nepretržitého letu.

Podľa NABU je impulzom k vzletu genetická informácia, skracujúca sa dĺžka dňa a klesajúca ponuka potravy.

Väčšina vtákov si každý rok rezervuje letenku na juh nanovo. Existujú však aj vytrvalí zástupcovia, ktorí odvážne bojujú s chladom alebo jednoducho hľadajú chránený dočasný domov v bezprostrednej blízkosti.

Žeriavy popolavé sa naspäť na sever vracajú v marci nasledujúceho roka.

Ján Krempaský