Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Svetový deň snehuliakov. Kedy sú dobré podmienky na ich stavanie?

10:00
17. januára 2022

18.1. Svetový deň snehuliakov
Kedy sú dobré podmienky na ich stavanie?

Deň snehuliakov - kedy sú ideálne podmienky na ich stavanie?

Hneď ako napadne krásny biely sneh, malí aj veľkí vyrazia na lúku a začnú stavať snehuliaka. Snehuliačikovia sa však, žiaľ, nedajú stavať stále. Zo snehu sa totiž musia dať robiť snehové gule. Viete, ako je možné, že sa zo snehu robia práve guľôčky a kedy sú na to tie najlepšie podmienky?

Voda slúži ako lepidlo

Na postavenie snehuliaka potrebujete nielen dostatočné množstvo snehu, ale aj vodu. Každý, kto už raz snehuliaka staval, vie, že ak začnete maličkú guľu zo snehu pred sebou gúľať, bude sa postupne zväčšovať. Občas zanecháva za sebou jasnú zelenú stopu presvitajúcej trávy, pretože sa na ňu nalepí všetok sneh a objaví sa tráva. Ideálne podmienky pre túto priľnavosť sú teploty okolo bodu mrazu a vlhký vzduch.

Ako to funguje?

Čerstvo napadnuté snehové kryštály sú na začiatku navzájom voľne spojené. Vďaka vode, ktorá sa vyskytuje pri teplotách okolo 0 °C, je vzduch z dutín medzi kryštálmi vytláčaný a kryštály sa začnú spájať pevnejšie. Voda takpovediac zlepuje snehové (ľadové) čiastočky. Gúľaním a stláčaním snehu sa zo spleti snehových kryštálov vytláča vzduch. Molekuly vody sa môžu čoraz pevnejšie naviazať, pretože sa dostanú bližšie do kontaktu s ľadovými čiastočkami. Tak sa vytvorí pevná snehová guľa. Ak by sme chceli, aby snehuliak vydržal dlhšie, musel by po postavení zamrznúť. Tak by bolo toto snehové umenie doslova zabetónované nadlho.

Snehuliaci sú s nami už odpradávna

Prvá zmienka o týchto obľúbených postavičkách zo snehu sa objavila v európskej literatúre už v 16. storočí. Prvýkrát bolo samotné slovo snehuliak (po nemecky Schneemann) spomenuté v roku 1770 v zbierke detských piesní od Christiana Felixa Weißa. Je však známe, že táto idea stavať snehuliakov k nám bola prinesená od Eskimákov. A ujala sa aj na našom území.

Každý jeden snehuliak je originál – jeho neodmysliteľnou súčasťou je mrkva namiesto nosa, klobúk či starý hrniec na hlave, uhlíky či kamienky ako gombíky a konáriky ako ruky. Fantázii sa však medze nekladú. Jeho imidž môže pokojne dopĺňať šál, čiapka, metla, prípadne sa môže opierať o lyže.

Snehuliak sa dostal aj do našich ustálených slovných spojení, určite poznáte frázy ako napr. som naobliekaný ako snehuliak, vyzeráš ako snehuliak. Snehuliak je však aj neodmysliteľnou súčasťou množstva detských rozprávok a básní, každoročnou ozdobou Vianoc a symbolom dobrej nálady a radosti.

Svetový deň snehuliakov

Pre svoju celosvetovú popularitu si zaslúžia mať aj svoj svetový deň. Ten sa oslavuje stále 18. januára. Prečo práve vtedy? Je jasné, že tento deň musí byť v zimných mesiacoch, preto je to január. A číslo 18 symbolizuje práve snehuliaka – osmička má rovnaký tvar ako snehuliakova postava a jednotka je jeho metla.

Oslávte teda aj vy tento deň postavením jedného z nich a to, či budú podmienky vhodné na jeho stavanie práve 18. januára, sa dozviete jednoducho a rýchlo v predpovedi počasia v bezplatnej aplikácii Počasie & Radar.

Viac k téme
pondelok 16. júna 2025

Dobré vedieť

Čo predznamenávajú "riasovité" mraky?
IMG_20230820_184835.jpg
sobota 21. júna 2025

Je tu najdlhší deň v roku

Letný slnovrat ponúka radosť i smútok
piatok 20. júna 2025

Nový celosvetový rekord?

V Perzskom zálive namerali takmer 53 °C
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
sobota 21. júna 2025

Nedeľa a pondelok

Veľmi horúco s teplotami až do 36 °C
utorok 20. mája 2025

2 až 6 °C pod normálom

Máme za sebou májový chlad storočia
utorok 17. júna 2025

Astronomické zaujímavosti

Zažívame obdobie bez skutočných nocí
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum