Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Ako ju najlepšie odfotiť?: Nebo brázdi kometa Tsuchinshan

12:13
18. októbra 2024

Ako ju najlepšie odfotiť?
Nebo brázdi kométa Tsuchinshan

Západný obzor už pár dní zdobí kométa. - © Miloslav Roháček

V októbri tohto roku sa nám na večernej oblohe ponúka výnimočné divadlo. Stará sa oň kométa s názvom C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Kde a kedy ju hľadať? Aký je najlepší spôsob jej fotografovania? To zistite v nasledujúcich riadkoch.

Čo od fotky očakávate?

Na začiatku je dôležité položiť si otázku, za akým účelom budete kométu fotografovať. Ak vám ide len o jednoduché zachytenie, potom to nebude príliš ťažké. Na tento účel poslúži aj priemerný mobilný telefón s režimom fotoaparátu PRO. Ak vám však ide o náročnejšie fotografie, potom budete potrebovať prinajmenšom digitálnu zrkadlovku.

Ešte chvíľu k tomu aj červený splnNeprehliadnite

Kde kométu hľadať?

Kométu možno nájsť približne od 19:00 nad západným obzorom. Ako vodítko nám poslúži žiariaca Venuša. Spolu so zapadajúcim Slnkom vytvorí pomyselný trojuholník, v ktorého hornom rohu sa nachádza kométa ATLAS.

Ako fotiť?

Na fotografovanie všetkých objektov nočnej oblohy je nevyhnutný statív. Kométu môžete zachytiť „z ruky“, ale keď sa zotmie, fotografia bude roztrasená a veľmi nekvalitná. Upevnite fotoaparát alebo mobilný telefón na statív a vyberte najnižšie nastavenie clony. V prípade fotoaparátu prepnite na režim M (manuálny). V prípade mobilného telefónu vyberte režim PRO. Odporúčajú sa nižšie hodnoty clony, od f1,4 do f2,8 (čím nižšia clona, tým jasnejší bude obraz).

1/7
Kométa pozorovaná z Říčan pri Prahe. Bola majestátna. - © Miloslav Roháček

Ďalším dôležitým faktorom je expozičný čas - teda to, ako dlho fotoaparát poberá (absorbuje) svetlo. Tento čas nastavíme v rozmedzí 2 až 10 sekúnd. Počítajte s tým, že tesne po západe slnka bude snímka výrazne preexponovaná, ak bude čas dlhší. Ďalším je parameter ISO, ktorý volíme v rozmedzí 800 až 3200. Čím vyššia citlivosť, tým bude kométa na snímke jasnejšia, ale za cenu určitého množstva šumu.

Skladanie snímok

Ak chcete zvoliť profesionálnejší prístup, môžete kométu fotografovať s 2 až 4-sekundovou expozíciou v 60 až 100 snímkach. Tým sa znásobí expozícia (čas absorpcie svetla). Potom zoberiete zhotovené snímky a na internete vyhľadáte voľne dostupné programy určené na tzv. stohovanie (angl. stacking). Tieto stohované snímky „na seba“ potom vykreslia kométu ešte lepšie.

Do kedy sa bude dať pozorovať?

Kométu budeme môcť fotografovať do konca októbra a ešte chvíľu v novembri. S ďalekohľadom alebo teleskopom ju môžeme nájsť dokonca až do decembra. V tom čase sa už bude od Zeme vzďaľovať. Najlepšie pozorovanie je po polovici októbra, keď nebude fotografovanie rušiť mesačný svit. S pribúdajúcim dátumo však bude voľným okom stále horšie pozorovateľná. Všetkým fotografom želáme úspešný lov.

Sledujte, kedy sa u vás vyjasníNaša aplikácia - váš pomocník
Ján Krempaský
Viac k téme
pondelok 16. júna 2025

Dobré vedieť

Čo predznamenávajú "riasovité" mraky?
piatok 20. júna 2025

Nový celosvetový rekord?

V Perzskom zálive namerali takmer 53 °C
IMG_20230820_184835.jpg
sobota 21. júna 2025

Je tu najdlhší deň v roku

Letný slnovrat ponúka radosť i smútok
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
štvrtok 15. mája 2025

Rozsiahle škody

Brazíliu zasiahli silné búrky a tornáda
pondelok 5. mája 2025

Vrchol tepla na Slovensku

1. tropický deň i silné supercely
utorok 17. júna 2025

Astronomické zaujímavosti

Zažívame obdobie bez skutočných nocí
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum