Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Dôsledok teplého mora: Morské koraly pri Austrálii zbeleli

13:15
9. marca 2024

Dôsledok teplého mora
Morské koraly pri Austrálii zbeleli

korali

Veľký bariérový útes pri austrálskom Queenslande ohrozuje ničivé bielenie koralov. Spúšťačom je vlna horúčav, ktorá nedávno zasiahla morskú oblasť.

V dôsledku vysokých teplôt vody v južnom Pacifiku stráca čoraz viac koralov na Veľkom bariérovom útese v Austrálii svoju farbu. Podvodný "les duchov" sa teraz rozprestiera na 1 100 kilometroch útesu, ktorého celková dĺžka je približne 2 300 kilometrov.

Život koralov je úplne závislý od ich symbiotického vzťahu s bičíkovcami nazývanými zooantely. Sú to jednobunkové riasy schopné fotosyntézy. Tieto riasy dodávajú koralom potrebné živiny prostredníctvom fotosyntézy. Koraly zasa dodávajú riasam oxid uhličitý a amónium. Toto vzájomné a harmonické "hodovanie" však narúša postupné otepľovanie oceánskej vody.

Symbiotické riasy poskytujú až 90 % energetických zásob koralov. Ak sa tento proces naruší, koraly sa môžu rýchlo dostať do stresu. Zvýšená slnečná aktivita negatívne ovplyvňuje riasy a narúša proces fotosyntézy, čo vedie ku zbeleniu rias. Nakoniec úplne odumrú. Medzi ďalšie faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri úhyne koralov, patria, samozrejme, znečisťujúce látky, zmeny teploty vody, slanosti a mnohé ďalšie.

V budúcnosti hrozí, že v dôsledku klimatických zmien a najmä teploty morskej vody bude postupný zánik koralov čoraz častejším javom. Schopnosť koralov tvoriť vápenaté kostry je ohrozená oxidom uhličitým a s ním spojeným okysľovaním oceánov. Prítomnosť uhličitanových iónov vo vode totiž sťažuje koralom vstrebávanie uhličitanu vápenatého, ktorý je základom ich kostry.

Koraly sú potom náchylnejšie na eróziu a v dôsledku toho sa rozpúšťajú a úplne miznú. Práve pri austrálskom pobreží prebiehajú tieto ničivé procesy v obrovskom rozsahu. Mizne neuveriteľný a nenahraditeľný prírodný zdroj, čo je, žiaľ, len vrchol ľadovca dôsledkov klimatických zmien.

Február 2024 najteplejším v históriiNeprehliadnite
Extrémny február trhal marcové rekordyNeprehliadnite
Ján Krempaský
Viac k téme
sobota 28. júna 2025

10 až 12 cm priemer

Ničivé krupobitie s vetrom v Taliansku
štvrtok 3. júla 2025

Kedy konečne zaprší?

Extrémne sucho je na 2/3 Slovenska
nedeľa 6. júla 2025

Viac ako 50 obetí

Bleskové záplavy v Texase
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
20240620_upal teaser.jpg
štvrtok 5. júna 2025

Dobré vedieť

Ako sa vyhnúť nebezpečnému úpalu?
piatok 16. mája 2025

Počasie naruby

Island teplejší ako väčšina Európy
nedeľa 15. júna 2025

Na Havajských ostrovoch

Malebná erupcia sopky Kilauea
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti