Úvodná stránka / Správy o počasí /

Jesenná príroda: Prečo sa listy na jeseň sfarbujú?

11:26
20. októbra 2024

Jesenná príroda
Prečo sa listy na jeseň sfarbujú?

porovnanie  stormy listy.jpgTen istý deň, iný rok a úplne iný stav stromov. Toto je pohľad na popradské sídlisko dňa 22. októbra 2023 (vľavo) a 22. októbra 2022 (vpravo). Tohto roku je situácia niekde uprostred. - © Lovci Mrazov SK

Ako sa dni rapídne skracujú, ubúda slnečný svit a klesajú teploty, tak sa niečo v stromoch, resp. listoch mení. Prečo?

V októbri sa stromy zvyknú začať pripravovať na chladné obdobie a zelené farbivo chlorofyl v listoch rozkladať. Po rozklade zeleného farbiva na chvíľu vyniknú iné farby, najmä odtiene žltej, červenej a hnedej, ktoré stoja za farebnosťou jesene. Tento rok je táto farebnosť časovo v medziach normálu.

Pragmatické opatrenie stromov

"Zelená fáza" listov sa končí s prvým nočným mrazom. Mráz zastaví proces fotosyntézy, prostredníctvom ktorého si rastlina vytvára vlastnú výživu (cukry). Fotosyntéza v listoch prebieha vďaka špeciálnemu zelenému farbivu nazývanému chlorofyl, ktoré pomáha rastline účinne zachytávať slnečné svetlo.

Keď sa pletivo v liste poškodí a fotosyntéza sa zastaví, rastlina už nepotrebuje chlorofyl. Ten sa stáva záťažou, ktorej sa musí zbaviť, aby si rastlina či strom ušetrila energiu pred príchodom zimy. Chlorofyl sa potom začne rozkladať a rastlina si do kmeňa, konárov a koreňov uloží zložky, ktoré využije v nasledujúcom vegetačnom období.

Listy s rozloženým chlorofylom týmto spôsobom na jeseň získavajú farby, ktoré sú špecifické pre konkrétnu prítomnosť pomocných farieb a ich relatívny pomer.

Rozhodujúca je teplota

Väčší vplyv ako klesajúce množstvo slnečného svitu má teda práve teplota. Ak by listy na stromoch ostali až do zimy, prvý silnejší mráz (aj keď by bol iba jeden) by prítomnú vodu v listoch zmenil na ľadové kryštáliky a tie by roztrhali pletivo listu a list by opadol.

Napríklad v minulom roku na severe k prvým mrazom došlo v týždni po 16.10.2023, na juhu sa však mrazu tesne vyhli. Na Podunajskej nížine, čo by najteplejšej oblasti na Slovensku, sme ešte k 25.10.2023 pozorovali zelené odtiene listov. Hlavnou príčinou mimoriadne neskorého opadu listov v roku 2023 je teda veľmi neskorý výskyt prvých mrazov. Tohto roku prvé mrazy prišli o mnoho skôr a včas a preto opad listov je normálny.

Ak ste z lokality, kde sú už stromy v pestrofarebnom šate, neváhajte sa s nami podeliť o fotky na našom facebooku alebo aj priamo v aplikácii prostredníctvom uploadera.

Tu nahrajte vaše jesenné fotkyNeprehliadnite
Aktuálny výhľad počasiaNeprehliadnite
Ján Krempaský
Viac k téme
pondelok 7. júla 2025

Nenechajte sa oklamať

Je teplota vo vašom aute reálna?
streda 9. júla 2025

Zvláštny úkaz

Oblačné víry na Kanárskych ostrovoch
sobota 5. júla 2025

Horúce leto

Stredozemné more je rekordne teplé
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
sobota 7. júna 2025

15-ročné výročie

Najničivejšia novodobá povodeň na Spiši
štvrtok 19. júna 2025

Poškodené kempy

Istriou sa prehnali silné búrky
utorok 17. júna 2025

Astronomické zaujímavosti

Zažívame obdobie bez skutočných nocí
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti