Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Miestami boli aj silné: Českom sa prehnali fotogenické búrky

11:00
8. mája 2024

Miestami boli aj silné
Českom sa prehnali fotogenické búrky

lelePohľad na wall cloud (rotujúcu oblačnosť) supercely pri Leleticiach. - © Veronika Raisová

V pondelok 6. 5. popoludní zasiahli Českú republiku prvé silné búrky. Padali krúpy, diaľnicu D1 zaplavila voda a na juhu Čiech sa objavilo tornádo.

Vznik búrok ovplyvnilo zvlnené frontálne rozhranie

Cez našu oblasť v pondelok postupovalo zvlnené frontálne rozhranie. Prvé búrky sa začali tvoriť v susednom Česku už v priebehu popoludnia, a to konkrétne v južných Čechách. Pásmo sa potom rozšírilo a zosilnelo na západe Vysočiny. Večer sa ďalšie búrky presunuli z Bavorska. Tie však s postupujúcim večerom postupne slabli a prechádzali do trvalejšieho dažďa.

Intenzívne krupobitie a česká diaľnica D1 pod vodou

Búrky boli silné najmä v Zruči nad Sázavou. Prívalový dážď spojený so silným krupobitím vytvoril v meste niekoľkocentimetrovú vrstvu malých krúp. Krajina sa tu zmenila na nepoznanie, pretože krúpy vytvorili dojem, že celé územie je pokryté snehom.

Nastavenia pre externý obsah

Ochrana údajov

Silná búrka s prívalovým dažďom skomplikovala dopravu na diaľnici D1 pri Souticiach v smere na Brno. Prívalový dážď spôsobil zosuv pôdy. Bahno a konáre zo stromov na chvíľu ochromili dopravu, ktorá musela byť vedená v jednom pruhu.

pcrpčrpcrzruczruchonza
1/6
Diaľnica D1 bola zaplavená blatom. - © PČR

Objavili sa aj supercely

V malej obci v okolí mesta Příbram bola zachytená učebnicová štruktúra tzv. supercely. Ide o špeciálny typ búrky, ktorá sa vyznačuje silným rotujúcim vzostupným prúdom. Oblak, ktorý bol viditeľný z obce, sa nazýva wall cloud. Ide o časť búrky, kde sa v dôsledku rýchlej kondenzácie zviditeľňuje rotujúci stĺpec vzduchu, ktorý celú búrku vyživuje. Práve z týchto oblakov sa niekedy tvoria tornáda.

Supercela tam dorazila vďaka tzv. storm-splittingu. Ide o proces, pri ktorom sa búrka rozdelí na dve časti a každá z nich sa pohybuje opačným smerom. Tento proces spôsobuje rýchle zmeny v cirkulácii vetra, čo v mnohých prípadoch vedie k rozvoju rotácie a následne k vzniku supercelárnej búrky.

Slabšie tornádo sa objavilo v južných Čechách

Slabšie tornádo sa objavilo v oblasti obcí Adamov a Hůry v pondelok okolo 15.00 hod. Prvotné predpoklady poukazovali na možnosť, že išlo o jav nazývaný gustnado. To je spojené s prechodom búrkového frontu alebo silnejšej prehánky (tzv. gust front). V tomto prípade môže v dôsledku zosilneného strihu vetra dôjsť ku krátkodobému stáčaniu vzduchu pod základňou oblačnosti. Na rozdiel od tohto prípadu však gusts nie sú spojené so základňami mrakov.

V tomto prípade sa aj podľa fotografií od iných svedkov zdá, že jav bol spojený s oblačnosťou. Hovoríme teda o takzvanom nesupercelárnom tornáde. Nazývame ho tak preto, lebo nevychádza zo žiadnej viditeľnej nízkej, stenovej oblačnosti, o ktorej sme tu už hovorili. Bunka, ktorá vytvorila toto tornádo, nebola supercelou a nevykazovala rotáciu. Takéto krátkodobé oblačné víry nie sú v Európe ničím výnimočným. Berme teda toto iba ako akési „divokejšie privítanie“ nadchádzajúceho leta.

Ján Krempaský
Viac k téme
streda 2. júla 2025

Blízko Splitu

V Chorvátsku vypukol lesný požiar
sobota 5. júla 2025

Horúce leto

Stredozemné more je rekordne teplé
streda 25. júna 2025

Divoký pondelok

Silné veterné búrky ničili západ a stred
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
utorok 1. júla 2025

Júl začína

Žatva, dovolenky i najteplejšie počasie
utorok 17. júna 2025

Astronomické zaujímavosti

Zažívame obdobie bez skutočných nocí
piatok 16. mája 2025

Počasie naruby

Island teplejší ako väčšina Európy
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti