Počasie & Radar
Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Mýty o počasí: Prečo sa teplota nemerá na slnku

14:01
26. augusta 2023

Mýty o počasí
Prečo sa teplota nemerá na slnku

hitze-tipps-header-mPrečo meteorológovia nechcú počuť o "teplote na slnku"?

Počas veľmi horúcich a slnečných dní ľudia často hovoria o teplote nameranej teplomerom za oknom vystaveným slnečnému žiareniu. Hádžu sa čísla ako 45, 48, 50 alebo aj viac °C. Prečo však termín "teplota na slnku" nedáva žiadny zmysel?

Veľmi populárny a rozšírený mýtus medzi ľuďmi

Mnohým z vás určite neuniklo, že predpovede počasia sa týkajú výlučne teploty vzduchu meranej v tieni. Teplomery, ktoré sú súčasťou profesionálnych, ale aj poloprofesionálnych alebo čisto domácich hobby staníc, musia byť vždy starostlivo ukryté pred slnkom v tzv. radiačnom štíte.

Tento štít, a zvyčajne aj celá meteorologická stanica, je bielej farby a v ideálnom prípade by sa mal pravidelne čistiť od prachu a peľu, aby jeho povrch odrážal čo najviac slnečného žiarenia (t. j. neabsorboval teplo zo slnka).

Dôvodom je skutočnosť, že samotný snímač teplomera nesmie byť v žiadnom prípade ovplyvnený slnečným žiarením, aby teplota, ktorú vyhodnocuje, bola správna a reprezentatívna. Cieľom takéhoto merania je získať presnú hodnotu aktuálne prevládajúcej "teploty vzduchu". Zjednodušene povedané, teplota vzduchu je jednoducho teplota, ktorá nás v danom čase obklopuje vonku.

Prečo je teda meranie "teploty na slnku" také problematické?

Jednoducho preto, že takáto hodnota teploty neexistuje. Alebo je skôr špecifická pre každý daný povrch alebo materiál a jeho okolie - koľko je daná látka schopná zohriať sa v danom prostredí. Nemeriame teda teplotu na slnku, ale čisto teplotu materiálu, čo je údaj, ktorý je určite užitočný v mnohých iných nemeteo situáciách, ale nemá žiadnu hodnotu pre posúdenie stavu počasia vonku.

Ak napríklad na to isté slnečné miesto v rovnakom čase umiestnite dva teplomery, každý s inou farbou náplne, každý z nich vám ukáže inú výslednú "teplotu na slnku". Digitálny teplomer s bielym snímačom by na tom istom mieste ukazoval úplne inú teplotu, ktorá by však, bola k pravde najbližšie - ale aj tu by skreslenie bolo spôsobené určitým ohrevom materiálu snímača slnečnými lúčmi.

Ak teda teplomer za oknom v horúci slnečný deň ukazuje 50 °C je to čisto odrazom schopnosti konkrétného púzdra teplomera absorbovať teplo zo slnka za týchto podmienok.

Na koľko stupňov sa zahreje moja pokožka?

"Teplota na slnku" nie je relevantná ani pre bežné ľudské aktivity vonku. Je jasné, že človek vníma 20 °C inak pri zamračenej oblohe a mrholení, a inak počas slnečného dňa s azúrovo modrou oblohou. Problém je však v tom, že aj každý jedinec, ktorého v danom okamihu pri rovnakej teplote okolitého vzduchu pohladia slnečné lúče, sa na slnku zohreje na inú teplotu.

Závisí to od oblečenia, ktoré máte na sebe (tmavé a svetlé farby), ochlpenia, potenia, odtieňa pokožky, ale aj od individuálnych schopností organizmu a jeho termoregulácie.

Ak teda máte doma teplomer a chcete, aby vám poskytoval čo najpresnejšie údaje o teplote vonkajšieho vzduchu, ideálne by bolo umiestniť ho (alebo jeho snímač) na severnú stranu domu, kam nedosiahne slnko. Prípadne teplomeru vytvorte vlastný malý radiačný štít - ideálne natretý na bielo.

Ján Krempaský
Viac k téme
nedeľa 4. mája 2025

Májový astro-výhľad

Meteorický roj, kvetinový Mesiac, Venuša
sobota 10. mája 2025

Padol májový rekord

V Slovenskom raji rekordných -13,8 °C
sobota 3. mája 2025

Fontány lávy

Etna opäť predviedla veľkolepú show
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
piatok 2. mája 2025

India a Pakistan

Teplotný radar s takmer 48 stupňami
nedeľa 13. apríla 2025

Nedeľa a pondelok

Mnoho oblakov, teplo primerane k dátumu
antifreeze.jpg
sobota 26. apríla 2025

Najväčší jarný strašiak

Ako účinne ochrániť úrodu pred mrazmi?
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum