Počasie & Radar
Úvodná stránka / Správy o počasí /

Neobyčajné predstavenie: Hybridné zatmenie Slnka nad Austráliou

14:00
22. apríla 2023

Neobyčajné predstavenie
Hybridné zatmenie Slnka nad Austráliou

Totale Sonnenfinsternis in Exmouth Diese Fotokombination, von Osttimor aus gesehen, zeigt, wie der Neumond sich vor die Sonne schiebt.Hobbyastronomen versammeln sich mit optischen Geräten an einem BeobachtungsortPaar beobachtetJakarta SonnenfinsternisDie Silhouette eines Vogels ist während der hybriden Sonnenfinsternis im Osten der Insel Java zu sehen.In Jakarta tragen Zuschauer des Spektakels Schutzbrillen. Über Sumatra ist bereits mehr als ein Viertel der maximalen Finsternisdauer vergangen.Andere benutzen ein Teleskop, um die Sonnenfinsternis zu beobachten. Die Linse ist mit einem Schutzfilter versehen.Die Silhouette einer Minarettspitze ist zu sehen.Das beeindruckende Schauspiel ist in Osttimor gut zu verfolgen.Der Höhepunkt der Sonnenfinsternis ist über Osttimor überschritten.
1/12
Hybridné zatmenie Slnka zaujalo davy ľudí od Indonézie a Austrálie až po ostrovy v južných moriach. Zatmenie Slnka na severozápade Austrálie trvalo iba približne minútu. - © dpa

Zatmenie Slnka vo štvrtok 20. apríla prekvapilo veľkú časť Austrálie a Oceánie. Tentoraz išlo o mimoriadne vzácne "hybridné" zatmenie. Došlo ku kombinácii takzvaného prstencového a úplného zatmenia.

Na druhej strane sveta bolo vo štvrtok zatmenie Slnka. Zatmenie nad Indickým oceánom bolo spočiatku prstencovité, ale po krátkom čase sa zmenilo na úplné, aby sa krátko pred koncom nad Tichým oceánom opäť zmenilo na prstencovité zatmenie.

Astronómovia označujú túto mimoriadne zriedkavú udalosť ako "hybridné" zatmenie Slnka. Ktoré oblasti Zeme boli zatmené Mesiacom, možno ľahko pochopiť na animácii NASA nižšie.

Animácia štvrtkového zatmenia Slnka na južnej pologuli.

Úkaz bol viditeľný najmä na krajnom severozápade Austrálie, kde fáza úplného zatmenia trvala niečo vyše minúty. Úplné zatmenie Slnka Mesiacom bolo viditeľné aj v niektorých častiach Indonézie. Väčšina Austrálie a Oceánie však videla len čiastočné zatmenie Slnka.

Niekoľko živých prenosov na internete

Hoci z Európy nebolo zatmenie pozorovateľné, ľudia, ktorí si ráno privstali, ho mohli sledovať online. Od 3:30 stredoeurópskeho letného času (SELČ) boli na YouTube k dispozícii rôzne priame prenosy. Na nasledujúcom obrázku je zobrazené zatmenie Slnka na severozápade Austrálie (najväčšie zatmenie o 5:30 SELČ).

Vrchol úplného zatmenia nastal o 06:16 SELČ v Timorskom mori pri severnom pobreží Austrálie, kde úplné zatmenie trvalo 1 minútu a 16 sekúnd.

"Hybridné" zatmenie Slnka nastáva len vtedy, keď je Mesiac dostatočne ďaleko od Zeme, aby zakryl Slnko v centrálnych oblastiach zemského povrchu zakrivených smerom k nemu.

Zároveň sú však oblasti na okraji zemegule, kde Slnko vychádza a zapadá, príliš vzdialené od Mesiaca. Tým pádom je jeho zdanlivý priemer o niečo menší ako priemer Slnka tak, aby mohlo dôjsť k zákrytu. Zatmenie sa tam teda nemôže javiť ako úplné, ale len ako prstencové.

Výnimočné predstavenie

Oba typy zatmení Slnka sa teda v tomto výnimočnom prípade vyskytujú jedno po druhom. Začínajú v tvare prstenca, smerom k stredu zatmenia sa stávajú úplnými a potom opäť končia v tvare prstenca. Hybridné zatmenie Slnka sa preto nazýva aj "prstencové úplné" zatmenie.

Takéto zatmenia sú veľmi zriedkavé. Z 224 úplných zatmení Slnka na celom svete v tomto storočí je 77 čiastočných, 72 prstencovitých, 68 úplných a len 7 hybridných.

Ján Krempaský
Viac k téme
štvrtok 1. mája 2025

Začal mesiac máj

Posledné mrazy, horúčavy, vegetačný boom
nedeľa 4. mája 2025

Májový astro-výhľad

Meteorický roj, kvetinový Mesiac, Venuša
utorok 29. apríla 2025

Vietor na vine nie je

Prečo nie vždy slnečno = teplo?
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
nedeľa 13. apríla 2025

Veľkonočný špeciál

Tip na darček: meteodisplej so zľavou
streda 23. apríla 2025

Prehľadná infografika

Ako sa máme správať počas búrky?
nedeľa 13. apríla 2025

Nedeľa a pondelok

Mnoho oblakov, teplo primerane k dátumu
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum