Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Prejavy počasia na Marse: Na Marse bol natočený prachový diabol

14:00
8. októbra 2023

Prejavy počasia na Marse
Na Marse bol natočený prachový diabol

Prachový diabol na povrchu Marsu, ako ho nasnímal rover Perseverance. - © NASA/JPL-Caltech

Rover Perseverance Národného úradu pre letectvo a vesmír NASA zachytil pohyb piesočného diabla na povrchu Marsu, ktorý dosahoval výšku takmer 2 km. Tento jav nám len pripomenul, že aj iné planéty majú na svojom povrchu a v atmosfére vlastné počasie.

Vozidlo Perseverance zachytilo pohyb prachového diabla na povrchu červenej planéty 30. augusta tohto roku, v 899. deň svojho pobytu na Marse v blízkosti krátera s názvom Lake.

Zábery zachytávajúce pohyb prachového víru boli 20-krát zrýchlené.

Hoci na videu je jasne vidieť len základňa prachového víru, vedci na základe vrhaného tieňa odhadujú, že diabol dosahoval výšku približne 1,93 kilometra a jeho šírka bola približne 61 metrov.

marsAj na Marse vzniká vlastné počasie.

Zo Zeme veľmi dobre poznáme týchto prachových diablov. Ich vznik si vyžaduje prítomnosť prehriateho vzduchu a jeho interakciu s okolitými masami chladnejšieho vzduchu. V porovnaní so Zemou dosahujú takéto víry na Marse oveľa väčšie rozmery, avšak ich sila zostáva pomerne slabá.

Na severnej pologuli Marsu, kde sa nachádza rover Perseverance, je v súčasnosti leto, čo je na Marse tiež oveľa priaznivejšie obdobie pre vznik takýchto vírov. Predpovedať ich presný výskyt je však stále veľmi ťažké.

NASA zverejnila podobné zábery prachového diabla z povrchu Marsu v blízkosti krátera Jezero v decembri 2022, pričom ide o prvé takéto video, ktoré ukazuje tento jav na našej susednej planéte.

Veľmi zaujímavé je, že mikrofóny nainštalované na vesmírnom roveri sú aktívne len osemkrát za mesiac, pričom zakaždým ich činnosť trvá presne 167 sekúnd. V predchádzajúcom zdokumentovanom prípade bol výskyt marťanského diabla spôsobený veľkým šťastím a mikrofóny na roveri boli v tom čase aktívne, čo umožnilo počúvať zvuk víriaceho marťanského pieskového víru.

Po sedemmesačnej ceste vesmírom pristál rover Perseverance na povrchu Marsu vo februári 2021. Jeho hlavnou úlohou je hľadať na Marse známky života na mikrobiálnej úrovni. Zbiera preto najmä vzorky miestnych hornín, skál a pôdy.

Ján Krempaský
Viac k téme
sobota 12. júla 2025

Litre dažďa na Ukrajine

Nepriaznivé počasie zanechalo škody
štvrtok 10. júla 2025

Max. teploty až 30 °C

Vrchol leta v severnej Európe
piatok 11. júla 2025

Letné podujatia

Sledujeme pre vás počasie tam kde ste vy
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
štvrtok 19. júna 2025

Poškodené kempy

Istriou sa prehnali silné búrky
piatok 16. mája 2025

Počasie naruby

Island teplejší ako väčšina Európy
20240620_upal teaser.jpg
štvrtok 5. júna 2025

Dobré vedieť

Ako sa vyhnúť nebezpečnému úpalu?
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti