Počasie & Radar
Úvodná stránka / Správy o počasí /

Veda a história: 38 rokov od najväčšej jadrovej havárie histórie v Černobyle

12:00
29. apríla 2024

Veda a história
38 rokov od jadrovej havárie v Černobyle

Odporúčaný externý obsah služby YouTube

Na zobrazenie obsahu služby YouTube je potrebný tvoj súhlas. Tento udelený súhlas môžeš kedykoľvek odvolať.

Súhlasím so zobrazením obsahu služby YouTube.

Nastavenia pre externý obsah

Ochrana údajov

Od najhoršej jadrovej havárie v novodobej histórii uplynulo minulý piatok 38 rokov. Černobyľská katastrofa je dodnes symbolom rizík spojených s nesprávnym riadením jadrovej energie.

Písal sa 26. apríl 1986, keď krátko po polnoci sa počas bezpečnostného testu reaktor číslo 4 v černobyľskej elektrárni prehrial na kritickú teplotu, ktorá viedla k roztaveniu aktívnej zóny. Výbuch roztrhol ochrannú konštrukciu a umožnil rozptýlenie obrovského množstva rádioaktívneho materiálu do životného prostredia.

Sovietsky zväz sa spočiatku snažil závažnosť havárie utajiť, až keď boli v iných krajinách namerané vysoké množstvá radiácie, musela sovietska vláda priznať, čo sa stalo, a spustila núdzové záchranné operácie.

Dôsledky havárie boli ničivé, tisíce ľudí museli natrvalo opustiť svoje domovy a desiatky štvorcových kilometrov územia boli kontaminované rádioaktívnymi prvkami, ktoré vznikli rozpadom uránu.

Kontaminované prostredie spôsobilo krátkodobé a dlhodobé následky na zdravie ľudí. Ešte aj dnes je ťažké určiť, koľko obetí havária skutočne spôsobila. Rovnako závažné boli aj následky v teréne, obrovské územia sú dodnes uzavreté pre ľudskú populáciu a tvoria tzv. uzavretú zónu.

chernobyl, nucleare, ambiente, salute, ricorrenza, terrachernobyl, nucleare, ambiente, salute, ricorrenza, terrachernobyl, nucleare, ambiente, salute, ricorrenza, terrachernobyl, nucleare, ambiente, salute, ricorrenza, terrachernobyl, nucleare, ambiente, salute, ricorrenza, terra
1/5
Pohľad na poškodenú budovu počas návštevy ukrajinských vojakov v 30-kilometrovej ochrannej zóne okolo černobyľskej jadrovej elektrárne a mesta Pripiať.

Černobyľská katastrofa zanechala nezmazateľnú stopu v dejinách ľudstva a zásadne zmenila pohľad svetovej populácie na využívanie jadrovej energie. Na jednej strane havária vyvolala mnohé pochybnosti o bezpečnosti jadrových elektrární, čo viedlo k prehodnoteniu energetickej politiky v mnohých krajinách.

Takéto je a bude počasie v PripjatiAj keď tam nikto nežije

Na druhej strane bola táto havária traumatickou udalosťou, ktorá mnohých podnietila k výraznému zlepšeniu jadrovej bezpečnosti. Stále platí, že v prípade bezproblémovej prevádzky je jadrová energia tá najčistejšia a najekologickejšia forma výroby elektrickej energie.

Viac k téme
nedeľa 4. mája 2025

Májový astro-výhľad

Meteorický roj, kvetinový Mesiac, Venuša
streda 30. apríla 2025

Mexický haboob

Obrovská stena piesku a prachu
streda 7. mája 2025

Ničia pastviny

Invázia kobyliek v Austrálii
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
streda 23. apríla 2025

Prehľadná infografika

Ako sa máme správať počas búrky?
piatok 18. apríla 2025

Mimoriadne teplo

1. letný deň 2025 a extrémne teplá noc
pondelok 5. mája 2025

Vrchol tepla na Slovensku

1. tropický deň i silné supercely
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum