Úvodná stránka / Správy o počasí /

Výročie vražedného smogu: V roku 1952 v Londýne zabíjal smog

18:48
10. decembra 2023

Výročie vražedného smogu
V roku 1952 v Londýne zabíjal smog

smogVeľkomesto v údolí rieky Temža je na smogové situácie náchylné.

Písal sa 4. december roku 1952 a obyvateľom Londýna práve začínalo niekoľkodenné smogové peklo. Londýn, zvyknutý na teplotné inverzie so smogom, vtedy netušil, že tento smog bude iný.

Začiatkom decembra 1952 sa usadila nad Britskými ostrovmi mohutná a veľmi vytrvalá tlaková výš. Vytvorila sa silná teplotná inverzia, ktorá uväznila studený a vlhký vzduch pri zemi. V tejto tenkej hmlistej vrstve dochádzalo k hromadeniu škodlivín, ktorých vypúšťanie v 50. rokoch minulého storočia bolo oveľa menej kontrolované.

Netrvalo tak dlho, kým sa nad Londýnom vytvorila nedýchateľná toxická hmla, ktorá v sebe držala sadze z domáceho vykurovania, výfukové plyny z mestskej dopravy alebo splodín z priemyselných areálov, ktoré vtedy samozrejme nedisponovali účinnými filtrami na odstraňovanie škodlivín. Povojnová Británia navyše na účely vykurovania využívala najmä nekvalitné hnedé uhlie s vysokým obsahom síry a ortuti. Katastrofa tak bola na spadnutie.

Nulová viditeľnosť

Okrem značnej zdravotnej škodlivosti spočívalo veľké nebezpečenstvo prítomnej hmly aj v takmer nulovej viditeľnosti. Na niekoľko dní sa dokonca musela prerušiť mestská doprava, vrátane prevádzky sanitiek, ktoré by v tieto osudové dni boli bývali veľmi potrebné. Po meste sa dalo pohybovať iba metrom. Preto, že vonku sa nedalo dýchať a smog si svoju cestu našiel aj do vnútorných komerčných priestorov, boli dokonca rušené niektoré predstavenia.

Inverzná situácia sa postupne horšila, koncentrácia škodlivín v ovzduší rástla, viditeľnosť sa znižovala. Londýn, veľkomesto v údolí Temže, bolo na inverzné smogové situácie zvyknuté. Táto udalosť z decembra 1952 bola však naozaj mimoriadna, čo dokazujú aj štatistiky o počte chorých a mŕtvych.

Odhadom zomrelo priamo v dôsledku tejto smogovej situácie na 12-tisíc ľudí, desiatky tisíc ďalších si odniesli závažné zdravotné následky, najmä v oblasti dýchacieho a kardivaskulárneho ústrojenstva. Situácia sa výrazne zlepšila až 9. decembra, kedy sa zmenila meteorologická situácia, tlaková výška sa odsunula a zdvihol sa vietor, ktorý teplotnú inverziu rozrušil a škodliny rozfúkal. Londýnu sa tak uľavilo.

Ale všetko je zlé na niečo dobré

Táto nešťastná udalosť mala však aj svoju lepšiu stránku. Napokon totiž donútila k zamysleniu nad tým, ako sa správame k svojmu prostrediu. Ako reakcia na túto situáciu tak prišla séria opatrení ošetrujúcich vypúšťanie škodlivín do londýnskeho ovzdušia a aj vďaka tomu sa situácia v takom závažnom rozsahu už neopakovala.

Aj Vy môžete sledovať aktuálnu ale aj predpovedanú kvalitu ovzdušia vo vašej lokalite v našej aplikácií.

Redakcia Počasie & Radar
Viac k téme
štvrtok 26. júna 2025

Výročie smršte na Morave

Ničivé tornádo na Morave - štyri roky po
piatok 27. júna 2025

Zaujímavosti z vesmíru

Vesmírna mačka- tu sa rodia hviezdy
pondelok 30. júna 2025

Vlna horúčav v j. Európe

Nový teplotný rekord v Španielsku
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
20240620_upal teaser.jpg
štvrtok 5. júna 2025

Dobré vedieť

Ako sa vyhnúť nebezpečnému úpalu?
štvrtok 19. júna 2025

Poškodené kempy

Istriou sa prehnali silné búrky
štvrtok 15. mája 2025

Rozsiahle škody

Brazíliu zasiahli silné búrky a tornáda
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti