Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

El Niño sa hlási?: Teplotný rekord v severnom Atlantiku

14:00
16. júna 2023

El Niño sa hlási?
Teplotný rekord v severnom Atlantiku

atlantik

Atlantik je v súčasnosti teplejší ako kedykoľvek predtým v tomto ročnom období od začiatku meraní. Čiastočne je to spôsobené odlišným správaním atmosférickej cirkulácie, ale svoju úlohu môže zohrávať aj fenomén El Niño.

Povrchová teplota mora v severnom Atlantiku je v súčasnosti (na začiatku leta) rekordná. 11. júna 2023 bola podľa štúdie University of Maine zaznamenaná teplota až 22,7°C, čo je o pol stupňa viac ako predchádzajúce maximum z júna 2010. Údaje z pravidelných meraní sa datujú od roku 1981.

V niektorých oblastiach boli namerané teploty vody až o tri stupne vyššie ako je priemer, napríklad v okolí Fuerteventury (jeden z Kanárskych ostrovov). Nezvyčajný priebeh teplôt v Atlantiku sa pozoruje od jari tohto roka, pričom v posledných týždňoch sa anomálie ešte zintenzívnili.

Nastavenia pre externý obsah

Ochrana údajov
Krivky znázorňujú odchýlky teploty od priemeru pre povrchové vody severného Atlantiku. Tento rok, znázornený červenou krivkou, je úplne odlišný od predchádzajúcich rokov.

Slabšie pasáty?

Pozorované anomálie môžu mať viacero príčin. Je však pravdepodobné, že ide o súhru viacerých faktorov, ktoré pôsobia synergicky s ohľadom na pozitívne teplotné zmeny oceánov.

Napríklad sa už nejaký čas pozoruje, že Azorská tlaková výš nezostáva na svojom pôvodnom mieste, ale posunula sa na severovýchod. To malo za následok výrazné oslabenie pasátov.

V dôsledku oslabenia pasátov sa povrchová voda v oceáne dostatočne nemieša - preto sa rýchlejšie otepľuje. Slabšie pasáty tiež nedokážu odvádzať teplú vodu od západného pobrežia Afriky, takže namiesto nej nemôže stúpať studená voda z väčších hĺbok.

Môže v tom mať prsty El Niño?

Zmenené modely cirkulácie vzduchu však môžu súvisieť aj s nástupom fázy El Niño v centrálnom Pacifiku. Ako presne to ovplyvňuje Atlantik, je ešte predmetom výskumu.

Počas fázy El Niño je ako prvý ovplyvnený tropický Tichý oceán. Neobvykle teplá voda sa zhromažďuje v centrálnej časti Tichého oceánu a pri pobreží Južnej Ameriky. To okrem iného vyvoláva nepredvídateľné počasie v Tichom oceáne.

El Niño však vedie aj k vyšším teplotám v atmosfére. Nie je náhoda, že najvyššie teploty na celom svete sa merajú počas fázy El Niño - s vysokou pravdepodobnosťou preto môžeme očakávať veľmi teplé roky na celom svete.

Výpočet možných príčin tejto anomálie však nekončí. Už zajtra v ďalšom článku odhalíme okrem ďalších možných dôvodov aj vplyv teplých vôd na počasie u nás v Európe.

Ján Krempaský
Viac k téme
nedeľa 22. júna 2025

3. kategória

Mexiko zasiahol hurikán Erik
streda 25. júna 2025

Divoký pondelok

Silné veterné búrky ničili západ a stred
piatok 27. júna 2025

Zaujímavosti z vesmíru

Vesmírna mačka- tu sa rodia hviezdy
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
piatok 16. mája 2025

Počasie naruby

Island teplejší ako väčšina Európy
pondelok 30. júna 2025

3-dňová predpoveď

Bez mráčika a veľmi vysoko nad 30 °C
sobota 7. júna 2025

15-ročné výročie

Najničivejšia novodobá povodeň na Spiši
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti