Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Existujú jasné podmienky: Kedy môžeme hovoriť o babiom lete?

10:00
19. októbra 2024

Existujú jasné podmienky
Kedy môžeme hovoriť o babom lete?

© Zuzana Motková

Jeseň má dve stránky – sychravú - (pre mnohých) škaredú stránku a tú krajšiu stabilnú, gýčovú a bez zrážok. Nie vždy však slnečné počasie na jeseň z hľadiska meteorológie znamená automaticky babie leto. V tomto článku si vysvetlíme prečo tomu tak je.

Babie leto má 5 základných podmienok

1. Dátum výskytu

Babie leto je meteorologicky definované celkom presne. Prvá nutná podmienka spočíva v dátume. Dátum, kedy môžeme o jasnom počasí hovoriť ako o babom lete, pripadá na interval od jesennej rovnodennosti (zvyčajne 22. september) do konca októbra, v krajnom prípade až po sviatok sv. Martina (11. november).

Tu píšeme viac o jesennej rovnodennostiNeprehliadnite

2. Synoptická situácia = postavenie tlakových útvarov (tlakové výše a níže)

Druhá nutná podmienka spočíva v synoptickej situácii. Pre babie leto je potrebné, aby sa tlaková výš udržiavala nad južnou alebo juhovýchodnou Európou, prípadne nad oblasťou Čierneho mora. To teda znamená podmienku jasného alebo iba málooblačného počasia bez akýchkoľvek vertikálnych zrážok (padajúcich z oblakov).

3. Absencia vetra

Treťou základnou podmienkou je absencia vetra, prípadne môže fúkať iba slabý vietor. Nemôže preto pri tlakovej výši prítomná výšková tlaková níž, ktorá by takýto silnejší vietor mohla priniesť.

4. Dĺžka trvania

Štvrtou podmienkou je samotná dĺžka trvania babieho leta. Nemôže ísť o jedno či dvojdňovú záležitosť. Tu sa trochu definície trochu rôznia, no medzi meteorológmi panuje zhoda, že babie leto by malo trvať minimálne 7 až 10 dní za sebou a to bez výraznejšieho prerušenia (napr. nejakým daždivým, veterným či zamračeným počasím).

5. Relatívne teplo

Menej dôležitou, no stále zásadnou podmienkou sú dosahované teploty. Tie by sa mali pohybovať nad teplotným priemerom platným pre daný dátum. V maximách by mali dosahovať okolo 15 až 20 °C. V minimách môžu klesať pod bod mrazu. Vo výsledku by tak počas babieho leta mali byť pozorované veľké teplotné amplitúdy (rozdiely medzi maximálnymi a minimálnymi dennými teplotami).

Čo je to Mariánske leto?V čom sa odlišuje od babieho?

Tak čo? Koľko podmienok ste narátali že spĺňa tohtoročné babie leto? Je to vôbec babie leto alebo iba počasie pripomínajúce babie leto?

Ján Krempaský
Viac k téme
utorok 8. júla 2025

Mimoriadne škody

Skaza po veternej smršti na východe
piatok 4. júla 2025

Najteplejšie za 85 rokov

Rekordne teplo bolo aj v Tatrách!
streda 2. júla 2025

Blízko Splitu

V Chorvátsku vypukol lesný požiar
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
sobota 7. júna 2025

15-ročné výročie

Najničivejšia novodobá povodeň na Spiši
štvrtok 19. júna 2025

Poškodené kempy

Istriou sa prehnali silné búrky
utorok 1. júla 2025

Júl začína

Žatva, dovolenky i najteplejšie počasie
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti