Počasie & Radar
Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Ľadovce podliehajú teplu: Masívne topenie alpských ľadovcov

14:00
12. septembra 2023

Ľadovce podliehajú teplu
Masívne topenie alpských ľadovcov

Aktuálny stav v Alpách je aj príčinou veľmi teplého počasia v západnej Európe.

Extrémne teplé počasie v Západnej Európe si vyberá svoju daň na ľadovcoch. Plusové teploty až do vysokých nadmorských výšok spôsobujú nenávratné topenie niekoľkých centimetrov ľadu denne.

Alpské ľadovce sa zmenšujú a naďalej strácajú svoju hmotnosť. Ľadovce sú porušené až do vysokých nadmorských výšok a len na niekoľkých tienistých miestach sa ešte držia zvyšky snehu zo začiatku augusta.

Ľad na ľadovcoch je preto vystavený páľave slnka a súčasným vysokým teplotám, ako ukazujú nedávne fotografie zo Stubaiských Álp v Tirolsku v Rakúsku.

Sneh vytvára prirodzenú ochrannú vrstvu

Čerstvá biela snehová pokrývka na ľadovcoch odráža takmer 100 % slnečných lúčov. Snehová pokrývka tak môže chrániť ľad pred topením. Na druhej strane, ak na ľadovci nie je žiadny sneh, jeho povrch je oveľa tmavší. Výsledkom je oveľa silnejšia absorpcia slnečného žiarenia a topenie sa ešte viac urýchľuje.

Ľadovce v lyžiarskej oblasti Stubaiského ľadovca dosahujú bežne výšku niečo cez 3000 metrov. Jazyky ľadovca sú však v súčasnosti vo výške necelých 2800 metrov. Aj v týchto nadmorských výškach sa teploty v súčasnosti pohybujú v dvojciferných plusových hodnotách. Každý deň sa topí niekoľko centimetrov ľadu.

Ľadovce vo východných Alpách čoskoro zmiznú

Po rekordnom úbytku ľadovcov v roku 2022 to ani tento rok nevyzerá dobre. V časti Álp nazývanej Vysoké Taury sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom stratilo o niečo menej ľadovcového ľadu, avšak aj tu topenie ľadovcov nezadržateľne postupuje.

Webcambild von der PasterzeNajznámejší ľadovec Rakúska - Pasterze na úpätí Großglockneru - sa môže čoskoro rozlomiť na dve časti. S Horným Pasterzenom ho spája len úzky pás. - © foto-webcam.eu

V porovnaní s ľadovcami v západnom Rakúsku a Západných Alpách sa vo Vysokých Taurách podarilo udržať sneh dlhšie do leta. Dôvodom boli výdatnejšie snehové zrážky počas minulej zimy.

Odborníci sa domnievajú, že ľadovce v Alpách by sa mohli topiť ešte rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Vedci ako Andrea Fischerová z Rakúskej akadémie vied (ÖAW) alebo Olaf Eisen z Inštitútu Alfreda Wegenera pri Helmholtzovom centre pre polárny a morský výskum predpokladajú, že v polovici storočia zostane vo východných Alpách len niekoľko zvyškov ľadu.

Tie by mohli pretrvávať predovšetkým v tienistých oblastiach veľmi vysokých nadmorských výšok. Podľa Eisena by alpské ľadovce v nadmorských výškach nad 4 000 metrov mohli mať zvyšky ľadu ešte približne o 100 rokov, až kým aj ony pravdepodobne z veľkej časti zaniknú.

Alpské ľadovce ukrývajú tajomstvá

V dôsledku intenzívneho topenia ľadu sa na ľadovcoch opakovane nachádzajú ľudské pozostatky a predmety. Ešte v júli a auguste sa na Schlatenkees v skupine Venediger vo Východnom Tirolsku našli časti tiel a kostí, ako aj mŕtvola.

Roztopený ľadovec odhaľuje horolezcovPrečítajte si tiež

Takéto prípady nie sú zriedkavé. Pri topení ľadovcov sa opakovane uvoľňujú ľudské pozostatky alebo predmety, ktoré predtým ležali v ľadových prúdoch celé desaťročia. V Alpách sa stále predpokladá, že niekoľko desiatok nezvestných osôb sa nachádza vo vnútri ľadovcov.

Teplotné rekordy na horách

Mimoriadne teplo v týchto dňoch viedlo k tomu, že na vrcholových staniciach v Alpách boli v uplynulých dňoch namerané nové teplotné rekordy pre september.

Na vrchole Brunnenkogel v Ötztalských Alpách bolo v nadmorskej výške necelých 3500 metrov nameraných 13,2 °C. Na observatóriu Sonnblick vo Vysokých Taurách zaznamenali 13,0 °C ešte v sobotu 9.9. Išlo o najteplejší septembrový deň, ktorý tam zaznamenali od začiatku meraní pred 137 rokmi. Staré rekordy oboch meteorologických staníc boli prekonané vždy o 1 °C.

Začiatkom septembra dosiahla nulová izoterma výsku 5253 metrov, čo je druhá najvyššia hodnota od začiatku meraní. Najvyššia hodnota 5298 metrov bola zaznamenaná počas augustovej vlny horúčav. Merania sa uskutočnili pomocou rádiosondy z Payerne vo Švajčiarsku.

Nový rekord nulovej izotermy v AlpáchNeprehliadnite
Ján Krempaský
Viac k téme
utorok 6. mája 2025

Orografické mraky

Nádherné levantské "fúzy" na Gibraltári
piatok 9. mája 2025

Napáchali škody

Rumunskom sa prehnali supercely a krúpy
nedeľa 4. mája 2025

Májový astro-výhľad

Meteorický roj, kvetinový Mesiac, Venuša
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
nedeľa 13. apríla 2025

Veľkonočný špeciál

Tip na darček: meteodisplej so zľavou
pondelok 5. mája 2025

Vrchol tepla na Slovensku

1. tropický deň i silné supercely
streda 16. apríla 2025

Posledná šanca!

Počasie & radar home so zľavou
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum