Úvodná stránka / Zaujímavosti o počasí /

Nečakaná udalosť: La Niña skončila skôr ako začala!

12:45
26. februára 2025

Nečakaná udalosť
La Niña skončila skôr ako začala!

Oscilácia ENSO, ktorej súčasťou je aj La Niña má na Európu otázny vplyv, ktorej výskum ešte stále prebieha. - © Climatereanalyzer.org, Stanislav Košťál

Jeden z najznámejších javov, ktorý môže mať vplyv na počasie aj v Európe, sa nečakane rýchlo preklopil do pozitívnej (teplej) fázy. La Niña tak nesplnila kritéria na to, aby vlastne mohla byť La Niñou! Má to šancu ovplyvniť počasie aj u nás?

Kolísanie priemernej povrchovej teploty Tichého oceána v oblasti sa nazýva súhrnným názvom ENSO (EL Niño Southern Oscilation). Ak sú teploty vyššie ako priemer rokov 1982 – 2010, ide i El Niño, ak nižšie, tak La Niña. Príčiny vzniku oscilácie nie sú ešte celkom objasnené. Teplota začala klesať už počas mája minulého roku, postupne sa k fáze La Niña začal približovať na konci septembra 2024.

Neboli splnené 2 základné podmienky

Teplota povrchu oceána klesala naďalej, a všetko nasvedčovalo tomu, čo očakávali mnohí klimatológovia – nástup fázy La Niña. Avšak na konci januára 2025 napriek predpokladom zaujala teplota stúpajúci trend, až na konci februára dosiahla úroveň dlhodobého normálu. Táto fáza tak netrvala aspoň 5 mesiacov a záporná odchýlka nebola väčšia ako -0,5 °C. Na miesto La Niñy tak máme dočinenia s neutrálnou fázou.

Vedeli, ste že?

Najdlhšie trvajúcou studenou fázou bola zatiaľ posledná La Niña medzi rokmi 2020-2023. Išlo o 3 za sebou idúce studené fázy La Niña.

Rýchly vzostup teplôt svetového oceánu a rekordne málo ľadu v Arktíde

De facto neuskutočnené La Niña má dopad na teplotu jednak na teplotu svetového oceánu, ktorý stúpa v tomto období rýchlejšie ako bežne v tomto dátume, no aj na rozlohu ľadu v Arktíde. Tá dosahovala prakticky po celý február absolútne minimá svojej rozlohy platnej pre daný dátum (meria sa to satelitmi od roku 1979 – kedy to bolo ľadu 3 milióny km2 viac).

Rekord najvyššej teploty morí pokorenýVo februári 2024

Dopad na Slovensko otázny, a keď, tak druhotný

Oscilácia ENSO – či už El Niño alebo La Niña – Európu podľa posledných výskumov priamo nezasahuje tak výrazne ako ostatné časti sveta. Jej vplyv na počasie u nás je skôr druhotný, a teda spôsobený výrazne vyššou teplotou oceánu a menšou rozlohou arktického ľadu – to o čom píšeme o odstavec vyššie. Aj preto možno počas nastávajúceho leta 2025 čakať búrkovejší charakter počasia v Európe (vrátane Slovenska) s výraznými rozdielmi v množstve zrážok (bleskové povodne v „jednej doline“ VS sucho v susednej). Výskum v tejto oblasti však stále prebieha.

Vedeli, ste že?

Najväčšie dopady La Niñy na počasie na viacerých (nie však všetkých) kontinentoch sveta boli zaznamené počas rokov 1988 až 1989. Vtedy boli zvýraznené svetové rozdiely medzi oblasťami s monzúnovými dažďami a veľkými suchami.

Ján Krempaský
Viac k téme
piatok 4. júla 2025

Najteplejšie za 85 rokov

Rekordne teplo bolo aj v Tatrách!
sobota 5. júla 2025

Horúce leto

Stredozemné more je rekordne teplé
streda 9. júla 2025

Zvláštny úkaz

Oblačné víry na Kanárskych ostrovoch
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
utorok 1. júla 2025

Júl začína

Žatva, dovolenky i najteplejšie počasie
20240620_upal teaser.jpg
štvrtok 5. júna 2025

Dobré vedieť

Ako sa vyhnúť nebezpečnému úpalu?
nedeľa 13. júla 2025

Nedeľa a pondelok

Teplúčko, no miestami aj búrlivo
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti