Úvodná stránka / Správy o počasí /

Vypustenie novej rakety: Euclid preskúma temné zákutia vesmíru

14:30
9. júla 2023

Vypustenie novej sondy
Euclid preskúma temné zákutia vesmíru

Weltraumteleskop EuclidNový vesmírny teleskop sa už čoskoro pozrie do najtemnejších hlbín vesmíru. - © ESA

Vesmírny teleskop Euclid sa vydal na cestu do vesmíru. Jeho cieľom je pomôcť vedcom získať nové poznatky o najzáhadnejšej oblasti astronómie - temnom vesmíre.

Na dlhú púť do vesmíru sa vydal nový vesmírny teleskop Európskej vesmírnej agentúry (ESA) na výskum temnej hmoty a temnej energie. Euklidov teleskop, pomenovaný po gréckom matematikovi, odštartoval v sobotu 1.7. o 17:12 stredoeurópskeho času z mysu Canaveral na Floride v USA.

Na palube rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX sa do vesmíru dostane sonda s hmotnosťou necelé dve tony. Počas prvých štyroch týždňov poletí na takzvaný Lagrangeov bod L2 medzi Zemou a Slnkom.

Nastavenia pre externý obsah

Ochrana údajov

Je to približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme v smere ku Slnku. Tam Euclid dosiahne stabilnú obežnú dráhu okolo Slnka vďaka spoločnej gravitačnej príťažlivosti Slnka a Zeme. Po kalibračnej a testovacej fáze trvajúcej niekoľko týždňov začne vesmírny teleskop svoju skutočnú úlohu - skúmať temný vesmír.

Správanie galaxií je cesta k úspechu sondy

Okrem viditeľných súčastí (napr. hviezd, galaxií ...) vesmír pozostáva aj z neviditeľných stavebných prvkov, ktoré je ťažké preskúmať. Dva z týchto javov, o ktorých vedci stále takmer nič nevedia, sú temná hmota a temná energia.

Temný vesmír nemožno vidieť voľným okom ani špeciálnym teleskopom, ale jeho vplyv na svetlo a pohyb hviezd a galaxií áno.

Práve tu prichádza na rad Euclides. Teleskop s vysokým rozlíšením je vybavený kamerou pre viditeľný rozsah vlnových dĺžok a blízky infračervený rozsah. Vďaka tomu bude šesť rokov pozorovať temné oblasti miliardy galaxií.

Sonda sa tak pozrie do minulosti vesmíru a preskúma jeho vývoj za posledných desať miliárd rokov. Cieľom je zistiť, ako sa vesmír rozširoval a ako sa formovali jeho jednotlivé štruktúry. Na základe toho chcú vedci vyvodiť závery o temnej hmote a temnej energii.

Čo je temná energia a temná hmota?

Bolo pozorované, že hviezdy vo vonkajších oblastiach galaxií sa pohybujú tak rýchlo, že by vlastne mali "vyletieť" z galaxií. Podľa súčasných zistení udržiava tieto hviezdy na orbite gravitačná príťažlivosť neviditeľnej - temnej hmoty.

Na neviditeľnú hmotu poukazujú aj ďalšie gravitačné efekty, ako je napríklad vychýlenie svetla masívnymi telesami. V súčasnosti sa predpokladá, že tmavej hmoty je vo vesmíre asi šesťkrát viac ako viditeľnej hmoty.

Temná energia pôsobí proti gravitácii. Podľa hypotéz temná energia poháňa galaxie ďalej a ďalej od seba. Predpokladá sa, že je tiež príčinou stále rýchlejšieho rozpínania vesmíru.

Ján Krempaský
Viac k téme
piatok 11. júla 2025

Letné podujatia

Sledujeme pre vás počasie tam kde ste vy
piatok 4. júla 2025

Najteplejšie za 85 rokov

Rekordne teplo bolo aj v Tatrách!
streda 9. júla 2025

Zvláštny úkaz

Oblačné víry na Kanárskych ostrovoch
Všetky správy o počasí
Mohlo by vás tiež zaujímať
utorok 17. júna 2025

Astronomické zaujímavosti

Zažívame obdobie bez skutočných nocí
pondelok 14. júla 2025

Stopy sú stále viditeľné

Rok od smrteľného zosuvu v Tatrách
utorok 20. mája 2025

2 až 6 °C pod normálom

Máme za sebou májový chlad storočia
Všetky príspevky
Počasie & Radar

www.pocasieradar.sk

facebookinstagramthreadsKontakt
Ochrana údajov | Impressum | Vyhlásenie o prístupnosti